Torsdag kväll gästar Tyresö för ett spännande 08-derby i Vkingahallen med avkast kl 19.00!
Viktiga poäng på spel och det lär bli en tät och spännande match, så se tilll att vara på plats.
Vi har ställt några frågor till Caroline Kallio inför säsongens andra hemmatch.
Hur är det med Carro så här dagen innan årets andra hemmamatch?
Det är bra med mig, kul med match igen.
2026 har börjat med tre förluster, med två bra insatser i de två senaste matcherna, hur är känslan?
Otroligt surt skulle jag säga. När vi gör så otroligt fina prestationer. Där vi står bra bakåt stora delar men att vi inte får den träffen vi vill ha framåt.
Hur ser du på din egen säsong så här långt?
Helt okej, den har varit lite upp och ner. Har inte presterat så som jag hade velat. Men jag kör på och känner att jag har mer att visa upp.
Nu väntar en viktig hemmamatch mot Tyresö för att plocka in poäng på kontot. Hur går dina tankar inför den matchen?
Det ska bli kul! Tror det kommer bli en tuff och jämn match. Där det är viktigt att vi orkar att stå tillsammans hela matchen. Så tror jag att vi kommer ta 2 poäng.
Något du vill hälsa våra läsare?
Hoppas vi ses i hallen på torsdag, vi kommer behöva ert stöd!
Några snabba avslutande;
Vilken är din favoritplats i Märsta?
Min säng.
Finns det något du måste göra inför varje match?
Jag har väll ändå några små saker. Sitter alltid bredvid Tyra i omklädningsrummet på borta matcher och jag tar alltid på mig min vänstra strumpor först.
Dags att bjuda laget på middag, vad blir det?
Det skulle nog bli tacos.