
Tjejerna har nu spelat sina allra första seriematcher på storplan – och dessutom mot ett år äldre motstånd!
Det blev matcher med mycket känslor, kämpaglöd och framför allt väldigt bra handboll. Tjejerna visade mod, spelade för varandra och tog sig an den nya utmaningen på ett fantastiskt sätt.
Att kliva upp på storplan och möta äldre tjejer är en stor omställning, men laget visade verkligen att de är redo att ta nästa steg. Det finns massor att bygga vidare på och utvecklingen är tydlig.
Riktigt bra kämpat, tjejer – vi är så stolta över er! ❤️🤍❤️🤍
Tjejerna sprang in med damerna under deras premiärmatch❤️🤍❤️🤍
Idag har tjejerna spelat säsongens första handbollscup! 🎉 Och dessutom på hemmaplan i Vikingahallen när det var dags för Kortplansspelen.
Dagen har bestått av glädje, kämpaglöd, peppande hejarop och stöttande ord. Tjejerna har sprungit, kämpat, skrattat, gjort mål, hjälpt varandra och framför allt haft roligt tillsammans! 🙌
Det värmer lite extra att se hur lagandan växer fram. När någon gör en bra räddning, sätter en passning, gör mål eller bara behöver lite extra pepp finns lagkamraterna där och hejar. 💪
Stort tack till alla tjejer för en fantastisk dag, och till alla föräldrar och supportrar som hejat, peppat och stöttat från läktaren ❤️🤍❤️🤍
I helgen genomförde våra tjejer sitt allra första träningsläger med övernattning, en spännande och minnesvärd upplevelse för hela laget.
Under lägret varvades matcher/träning med lagaktiviteter, gemenskap och massor av skratt. Tjejerna fick möjlighet att utveckla sina färdigheter på planen samtidigt som de stärkte lagandan och lärde känna varandra ännu bättre utanför handbollsplanen.
Övernattningen blev en höjdpunkt där spelarna tog stort ansvar, hjälptes åt och visade en fantastisk sammanhållning. Det var härligt att se hur gruppen växte både som lag och som individer under helgen.
Ett extra tack till tjejerna som bidrog med positiv energi, engagemang och ett strålande humör från start till mål.
Vi ser redan fram emot nästa träningsläger!
Flickor 10 (födda 2016) är ca 25 härliga tjejer som har kul tillsammans på och utanför handbollsplanen.
Alla är välkomna och vill man testa på handboll tillsammans med oss är det bara att komma och pröva.
Säsongen startar 24 augusti.
Vi kommer denna säsong att träna på följande tider:
Måndag 18:00 - 19:00 S:t Gertrud
Onsdag 17:00 - 18:00 Råbergshallen